środa, 29 lipca 2009

BABCIA GIGA-ntka
Wzruszający film dokumentalny, zrealizowany przez Grzegorza Korczaka, portretuje babcię autora, niezwykle skromną, pełną energii i poczucia humoru kobietę. Wydawałoby się, że to młodość ma bezwarunkowe prawo do optymizmu, pasji życia i miłości, jednak w tym przypadku wiele pytań i zagadnień zostanie przewartościowanych.

Młodość nie zastanawia się nad starością, woli nie słuchać, nie oglądać. Autor odważnie zadaje pytania i ukrytą kamerą rejestruje rozmowy z babcią, choć zdaje sobie sprawę, że nie będzie łatwo. Chce utrwalić babcię taką, jaka jest naprawdę, bez sztuczności i zadęcia, bez litowania i użalania się nad kondycją starszej osoby. To raczej rodzinna kronika, okraszona zaraźliwym, ciepłym i szczerym śmiechem bohaterki. Spragniona wiedzy zadaje wnukowi mnóstwo pytań, na które ten często nie znajduje odpowiedzi. Wciąż ciekawa świata obrazuje nam nie tylko bujne perypetie swojej młodości, ale również recytuje swój najnowszy wiersz, w którym zawiera postulat starości. Obecność wnuka sprawia jej ogromną radość, na powrót staje się młodą, figlarną kobietką wspominającą swoje pierwsze miłosne przygody. Daje również odważne świadectwo swojej wierności - 60 lat samotnego życia jako wdowa.

Proza życia? - ta nie dotknęła bohaterki mimo 93 lat. Co tak naprawdę w życiu się liczy? Z pewnością obecność drugiego człowieka, do którego można się przytulić, czuć bezpiecznie, kiedy można z bliskimi porozmawiać, czuć ich troskę i miłość. Starość wyjątkowo Bogu się nie udała – mawiają niektórzy ludzie. Nie sposób jej uniknąć. Z pokorą można ją jednak przechytrzyć, pielęgnując w sobie szczęśliwe chwile, pogodę ducha i uśmiech.

Film jest nie tylko pięknym hołdem ku czci babci autora, lecz również świadectwem obecności ludzi starszych, żyjących wśród nas, samotnych, bezbronnych i wrażliwych jak dzieci. Na co dzień ich nie zauważamy, ścigamy się z czasem. Ten czas doścignie kiedyś i nas – kto się koło nas wówczas zatrzyma? Oby taki wnuk jak autor.

Beata Marciniak, animatorka kultury, organizatorka przeglądów, festiwali filmowych i koordynatorka edukacji filmowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz