czwartek, 25 lutego 2010

WARTO oglądać filmy Grzegorza Korczaka

Grzegorz Korczak został nominowany do nagrody WARTO przyznawanej przez wrocławską "Gazetę Wyborczą" w kategorii film.

"Kryteriami, według których członkowie kapituły WARTO w poszczególnych kategoriach typowali nazwiska nominowanych twórców, były: pasja, talent i umiejętność dotarcia do umysłów i serc publiczności" – czytamy na internetowych stronach wrocławskiej "Gazety Wyborczej".

Fot. Tomasz Walków

Grzegorz Korczak, absolwent Wydziału Operatorskiego na PWSFTviT w Łodzi, reżyser, operator i scenarzysta, autor postprodukcji obrazu nominowanego do Oscara dokumentu Bartosza Konopki "Królik po berlińsku". Reżyser w 2009 roku ukończył filmy "Babcia Giga", który ukazuje intymną i szczerą relację pomiędzy wnukiem i babcią, łamiąc stereotypy związane ze starością, i film "Droga", niemy dokument o muzykach Sao Paulo Underground i Mikrokolektywu. Jest autorem zdjęć do filmu "Promenade" w reżyserii Sabine El Schamaa. Światowa premiera nakręconego w Bejrucie filmu odbyła się na Berlinale 2009.

Wśród nominowanych do tegorocznej edycji nagrody WARTO znaleźli się Aga Jarząbowa, Jarosław Siedlecki, Weronika Bilska, Kuba Czekaj. "Bajka o smoku i bohaterze" Agi Jarzębowskiej, grafika, absolwentki i wykładowczyni wrocławskiej ASP, miała premierę podczas Międzynarodowego Dnia Animacji w Galerii Entropia w 2009 roku. Jarosław Siedlecki jest absolwentem łódzkiej "Filmówki", a wcześniej wrocławskiej Wyższej Szkoły Fotografii AFA, wraz z reżyserem Bartoszem Blaschke zrealizował film muzyczny "Oszibarack PLIM, PLUM, PLAM". Weronika Bilska, operatorka, w 2009 roku na Plus Camerimage w Łodzi otrzymała Złotą Kijankę za zdjęcia do filmu Maziarzewskiego "Brzydkie słowa". Kuba Czekaj został nagrodzony w 2009 roku Złotą Kijanką za etiudę szkolną "Za horyzont".

Kapituła nagrody WARTO 2010 w kategorii film to: Waldemar Krzystek, reżyser filmowy i teatralny, Maciej Żurawski, reżyser filmów dokumentalnych i prezenter telewizyjny, Marcin Hamkało, krytyk filmowy, name designer, Artur Pilarczyk, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, Magda Podsiadły z "Gazety Wyborczej Wrocław".

Mecenasem nagrody WARTO jest miasto Wrocław.

Partnerem Gazety Wyborczej wspierającym nagrodę WARTO jest deweloper promujący kulturę Wrocławia i młodych twórców - firma Archicom.

środa, 3 lutego 2010

"Królik po berlińsku" nominowany do Oscara®

"Królik po berlińsku" został nominowany do Oscara® w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny

KRÓLIK PO BERLIŃSKU aka MAUERHASE aka RABBIT à la BERLIN
film dokumentalny Bartka Konopki & Piotra Rosołowskiego
www.rabbitalaberlin.com


Podstawowe informacje o filmie


Gatunek: Dokument kreacyjny 
Format: 35 mm, Digital Betacam 
Czas trwania: 40‘ 
One-off: tak 
Autor/Scenarzysta: Bartek Konopka, Piotr Rosołowski 
Reżyser: Bartek Konopka 
Operator obrazu: Piotr Rosołowski 
Montaż: Mateusz Romaszkan 
Muzyka: Maciej Cieślak 
Postprodukcja obrazu: Grzegorz Korczak 
Postprodukcja dzwięku: Franciszek Kozłowski 
Producent: Anna Wydra 
Produkcja: MS Films 
Koproducent: Heino Deckert 
Koprodukcja: ma.ja.de. filmproduktion GmbH 
Zaangażowane telewizje: MDR, TVP, RBB, ARTE, YLE FST, Lichtpunt, VPRO 
Wsparcie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Program MEDIA Unii Europejskiej, 
Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy 
Dystrybucja: Deckert Distribution GmbH 
Data Produkcji: Polska/Niemcy, Kwiecień 2009

Opis filmu


"Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki to opowieść o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci Muru Berlińskiego. Pas ziemi między dwoma murami był jakby "stworzony" dla tych zwierząt – pełno nietkniętej trawy, drapieżniki zostały za murem, strażnicy pilnowali, żeby żaden człowiek nie "zakłócał" spokoju królików. Przez 28 lat żyły tam zamknięte, ale bezpieczne. Niestety pewnego dnia Mur runął, a króliki musiały poszukać dla siebie nowego miejsca. Film jest alegorią przybliżającą dzieje Europy Wschodniej z "króliczej" perspektywy.

"Królik po berlińsku" jest dziełem czwórki przyjaciół zapaleńców, którzy pracują wspólnie nad każdym elementem filmu. Należą do nich reżyser Bartek Konopka, autor zdjęć i współscenarzysta Piotr Rosołowski, producentka Anna Wydra i montażysta Mateusz Romaszkan. Wspierała ich Elwira Niewiera, berliński łącznik i reasercher. Współtwórcą komentarza w filmie jest Michał Ogórek, oryginalną muzykę do filmu skomponował Maciej Cieślak (znany z zespołu "Ścianka”), postprodukcję obrazu zrealizowało Valium4Kids/Grzegorz Korczak z Wrocławia, a montażem dźwięku zajmowało się Ucho Studio /Franciszek Kozłowski. Koproducentem filmu jest Heino Deckert/ma.ja.de. filmproduktion GmbH z Niemiec.

Jest to pierwszy film przedstawiający historię muru i zjednoczenia Niemiec z tak nietypowej perspektywy z punktu widzenia królików. Odwołuje się do konwencji dokumentu przyrodniczego, w polskiej wersji prowadzonego narracją Krystyny Czubówny.



KRÓLIK PO BERLIŃSKU aka MAUERHASE aka RABBIT à la BERLIN
film dokumentalny Bartka Konopki & Piotra Rosołowskiego
www.rabbitalaberlin.com